Spor Sonrası Kas Ağrısı

Egzersiz rutininizi değiştirdiğinizde, başlattığınızda veya durdurduğunuzda birkaç gün boyunca ağrı hissedebilirsiniz. Kas ağrısı yaşamak yaygındır. Bazı önlemler alarak kas ağrısının etkilerini azaltmak mümkündür. Öncelikle kas ağrısının nedenlerini ve etkilerini inceleyelim. Bu makalede egzersiz sonrası ağrı hakkında her şeyi açıklayacağız.

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade

Spordan sonra kaslar neden ağrır ve yorulur?

Bir aradan sonra tekrar egzersiz yapmaya başlıyorsanız, gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı yaşayabilirsiniz. Bir egzersiz rutinine başladığınızda veya değiştirdiğinizde, düzenli egzersizlerinizin yoğunluğunu veya süresini artırdığınızda veya tamamen yeni bir rutine başladığınızda ortaya çıkabilir. Bu durum aynı zamanda olgunlaşmamışlık olarak da adlandırılır ve mikroskobik kas lifleri fiziksel aktivite nedeniyle hasar gördüğünde ortaya çıkar. DOMS hem uzun süreli hem de amatör sporcuları etkileyebilir. Endişelenmenize gerek yok. Zamanla kaslarınız uyum sağlayacaktır.

Kas yorgunluğu da spor sonrası ağrıya neden olabilir. Kas yorgunluğu DOMS ile karıştırılmamalıdır. Laktik asit de bu süreçte rol oynar. Bu rahatsızlık, artık laktik asit birikimi ve enerji depolarının bozulması nedeniyle birkaç saat sürebilir.

Yorgunluk ve kas ağrısı çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
 • Yeni başlayanlar için spor rehberi Vücudunuz ham olduğu için yaklaşık 2-3 gün boyunca ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Egzersiz yaptıkça ağrı azalacaktır.
 • Programınıza yeni ağırlıkların ve hareketlerin eklenmesi Kaslara normal kapasitelerinin üzerinde yük bindiğinden ağrı oluşabilir.
 • Gerinmekten veya soğumaktan kaçının. Dinamik olarak esnemek ve egzersizden sonra soğumak, kasları fiziksel aktiviteye hazırlamak için gereklidir. Aksi takdirde kas hasarına neden olabilir.
 • Nefesinize odaklanmadan egzersiz yapmak: Her ayrıntıya dikkat etmemek kas ağrısına neden olabilir. Örneğin ne zaman nefes alınıp ne zaman verileceği gibi.

Egzersiz sonrası kas ağrısını nasıl önleyebilirim?

Egzersiz öncesinde ve sırasında, bacak ve karın ağrısı gibi egzersiz sonrası ağrıları azaltmak veya önlemek için bazı şeyler yapabilirsiniz. Bunları deneyebilirsiniz:

 • Yeni egzersizinize yavaşça başlayarak kas ağrısından kaçının.
 • Egzersiz yapmadan önce mutlaka dinamik olarak esneyin. Kendinizi daha iyi hissedecek, daha fazla esnekliğe sahip olacak ve kalp atış hızınız artacaktır.
 • Egzersizden önce kafein içeren içecekler içmelisiniz.
 • Fiziksel aktivite su gerektirir.
 • Antrenmandan sonra kas ağrısını azaltmanın birçok yolu vardır. Laktik asitlerin birikmesini önlemek için antrenmanınıza bir soğuma ekleyerek bunu yapabilir veya yavaş yürüyüş ve aerobik egzersizleri yapabilirsiniz.

Egzersiz sonrası kas ağrısını nasıl azaltabilirsiniz?

En basit fiziksel aktiviteler bile DOMS veya kas yorgunluğu nedeniyle ağrılı hale gelebilir. Kendinizi bu durumda bulursanız aşağıdaki ipuçlarını takip ederek kas ağrısını azaltabilirsiniz. Ağrı bir haftadan uzun sürerse doktorunuza danışın.

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
 • Vücudunuzun dinlenmesine izin verin. Kısa bir aradan sonra, yoğun bir antrenman döneminden sonra antrenmanınıza yavaşça devam edin.
 • Egzersizden hemen sonra etkilenen bölgeye uygulanan ısı ağrıyı azaltabilir. Etkilenen bölgeyi sıcak tutmak için ısıtılmış havlu veya ısıtma şeritleri kullanın. Ayrıca ılık bir duş alabilir ve tüm vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.
 • Isı terapisinden sonra, soğuk terapi kasları ve eklemleri rahatlatmaya yardımcı olabilir. Buz paketleri, jel-soğuk kompresler ve diğer soğuk tedaviler kullanılabilir. Buzu doğrudan cildinize koymamanız gerektiğini unutmayın.
 • Masaj, kas ağrısını hafifletmek için harika bir yoldur. Masaj performansı artırabilir ve DOMS’u azaltabilir. Kan akışını düzenlemeye ve kaslardaki gerginliği azaltmaya yardımcı olan masajlar herkes tarafından beğenilmektedir.
 • Herhangi bir kas gevşetici krem, ilaç veya diğer tedavileri kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Ananas, zencefil ve kiraz gibi anti-enflamatuar gıdaların kas ağrısını azalttığı gösterilmiştir. Bu gıdaları günlük diyetinizin bir parçası olarak dahil edin.

Kas ağrısı yaşamanıza rağmen hala spor yapıp yapamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Kaslarınızı yormayan egzersizler kas ağrısını hafifletmenize ve azaltmanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz sonrası kas ağrısından kaçınmak için ipuçlarımızı kullanın. Rahat ve verimli bir egzersiz için doğru ekipmana sahip olmak önemlidir. Koşudan yüzmeye kadar birçok spor dalında ihtiyacınız olan her şeyi Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Hemen Yalı Spor’u ziyaret edin ve doğru ekipmanlarla sporun keyfini çıkarmaya başlayın!

Bu yazıyı okuduysanız, her 500 TL’lik yeni spor malzemesi alışverişinizde 100 TL indirim kazanacaksınız. İndirim kodu BLGTP Avantajı. İndirimden yararlanmak için hemen yalispor.com.tr’yi ziyaret edin.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *