Futsal Nedir ve Nasıl Oynanır?

Futsal, bir Amerika ülkesi olan Uruguay’da doğmuştur. Şimdi ise dünyanın dört bir yanında oynanıyor. Brezilya’nın futboldaki başarısı, yıllarca futsal üzerinde hakimiyet kurmasını sağladı. İşte futbolun size nasıl yardımcı olabileceğine dair bazı örnekler. Aşağıda nasıl kullanılacağına dair bazı örnekler verilmiştir mini futbol Bu spor genellikle “futbol” olarak adlandırılır. Kurallar biraz farklıdır. Sporun kendi kuralları vardır ve oynamak için takımlar oluşturulur. Farklı türde kaleler ve farklı boyutlarda sahalar kullanılır. Doğru sahayı seçmek önemlidir. Erkekler için spor ayakkabı Bunlar futbol ayakkabısı değil.

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade

Maçta tişörtler kullanılacak. Erkek Spor Kıyafetleri Ürün ayrıca oyun için tüm gereksinimleri karşılamalıdır. Futsal ve nasıl oynanacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Futsal nedir?

Saha boyutu bir basketbol sahasına benzer. Bu duruma uygun başka bir oyun olan futsal oynanabilir. Oyun hentbol, futbol ve basketbolun bir kombinasyonudur Satranç genellikle spor olarak adlandırılır. Seyirciler hem evlerinde hem de deplasmanda oynanan oyunlardan keyif alırlar. Her takım için kaleci de dahil olmak üzere beş oyuncu gereklidir. Maksimum yedek oyuncu sayısı yedidir.

O halde futsal tam olarak nedir? Futsal ismi, her ikisi de İspanyolca veya Portekizce olan soccer/futebol ve salie/sala kelimelerinin ilk iki hecesinin birleştirilmesinden gelmektedir. Farklı ülkelerde, çeşitli ulusal futsal takımları vardır. Ülkemizin milli futbol takımı 15 yılı aşkın bir süredir büyümektedir.

Futsal Tarihçesi

Futsal ilk olarak 1930 yılında bir Güney Amerika ülkesi olan Uruguay’da oynanmıştır. Beş oyunculu ilk maçtan bu yana oyunun kuralları yıllar içinde gelişmiştir. Bugün oyunun kuralları uluslararası düzeyde kabul görmektedir. Turnuvalar 1965’ten beri düzenlenmektedir. Güney Amerika Kupası en zor maçlardan bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade

Brezilya futsalda en başarılı ülkedir. Brezilya o kadar başarılı olmuştur ki onlarca yıldır salon futbolu şampiyonlukları kazanmıştır. FIFA bu sporu 1989’da Hong Kong’da ve ertesi yıl Hollanda’da düzenledi. Brezilya her iki müsabakayı da kazanmıştır.

Futsal Tarihçesi
Futsal Tarihi

Dünyanın en başarılı futbolcusu Pele, Zico ve Bebeto Türk oyuncular gibi bazı sporcuların olağanüstü futsal yeteneklerine sahip olduğunu da hatırlayabilirsiniz. Amerika’dan Avrupa’ya kadar birçok ülkede oynanmaktadır. Ünlülerin ilgisi nedeniyle son birkaç yıldır popülerlik kazanan bu sporun daha da büyüyeceğini bilmek güzel.

Futsalın kuralları nelerdir?

Futsal kuralları futbol kurallarından oldukça farklıdır. Salon futbolu kurallarını öğrenerek bir adım önde olabilirsiniz.

 • Bir mini futbol sahası 38 ila 42 metre ölçülerindedir. Oyun alanı 18 ila 25 metre genişliğindedir.
 • Futsal ağları 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre uzunluğunda olmalıdır.
 • Müsabaka sadece 2 oyuncu kaldığında sona erecektir.
 • Erkek veya kadin spor gi̇yi̇m Spora özel ürünler kullanmak gerekir. Sporcuların şort, tozluk veya forma giymeleri gerekmektedir. Kalecilerin eşofman giymesine izin verilir.
 • Sporcu ayrıca erkek veya kadın forması giyebilir Kadın Spor Ayakkabımodelleri tercih ederim.
 • Her biri 20 dakikalık iki devre vardır ve toplamda 40 dakikadır.
 • Hakemler top tavana değerse süreyi durdurur. Top fırlatılır veya fırlatıldığında tavana temas eder.
 • Sahada sporcular tarafından giyilen formaların numaralandırılması 1 ila 15 arasında değişebilir.
 • Maçı dört hakem yönetir. İlk hakem en fazla yetkiye sahiptir.
 • Bir oyuncu sahayı terk ettikten sonra sahaya geri dönemez. Saha doludur.
 • Rakip takım serbest vuruşlar için en az beş metre uzakta olmalıdır.
 • Eğer oyuncu bu sınırı aşarsa, vuruş kendisine verilir. Oyuncu bu sınırı aşarsa vuruş karşı takıma verilir.
 • Ayakta duran oyuncular topu içeri atar.
 • Taç atışlarının gol atmak için kullanılması yasaktır.

Futsal nasıl oynanır

Başlama vuruşu kalesi ve takımı maçın başında rastgele bir kura ile belirlenir. Goller her yarının başında değiştirilir ve kazanan takım ikinci yarı için başlama vuruşunu yapar. Başlama vuruşu her maçın başında, her golde ve ilk yarıların bitiminde yapılır. Eğer uzatma süresi varsa, başlama vuruşu ikinci yarıdan sonra yapılır. Ancak Başlama vuruşu golsüz sona erdi. Oyuncular başlama vuruşu sırasında kendi yarı sahalarında ve rakip takımın topundan üç metre veya daha uzakta olmalıdır. Hakem başlama vuruşunu işaret edecektir. Oyun bu başlama vuruşu ile başlar. Vuruşu yapan oyuncunun, başka bir oyuncu topa dokunana kadar topa dokunması yasaktır. Bu durumda, rakip takımın endirekt vuruşunu kullanmalıdır.

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Futsal Kuralları Nelerdir?
Futsal Kuralları Nelerdir?

Gol sayılması için topun kale direkleri arasındaki çizgiyi geçmesi ve ortadan geçmesi gerekir. Bir hücum oyuncusunun elleri veya kolları topa dokunamaz. Eğer eşit sayıda gol varsa, maç berabere ilan edilir. Bir maç berabere biterse, maçı bitirmek için penaltılar ve uzatmalar kullanılabilir.

Salon futbolu diğer sporlarla aynı kurallara sahiptir. Fauller kart veya penaltı ile cezalandırılır. Hakemler kuralları ihlal eden oyuncuları cezalandırır.

Türkiye’de ve Dünyada Futsal

Türkiye salon futbolu milli takımı nispeten yakın bir tarihte kurulmuştur. Türkiye’nin futsal takımı 2005 yılından beri uluslararası müsabakalarda mücadele etmektedir. Türk salon futbolcuları az sayıda olduğu için genellikle Benelüks oyuncular onların yerini doldurmaktadır.

Türkiye’nin ilk futsal milli takım maçında futbolcu Ümit Davala takımın kaptanlığını yapmıştır. Romanya’ya yenilmelerine rağmen takım üç gol atmıştır. Türkiye’nin en büyük futsal zaferi 2007 yılıydı. Türkiye Arnavutluk’u 6-3 yendi. Türk Milli Takımı 2012 yılında Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Uluslararası düzeyde yarışmaya devam ediyorlar. Sercan Görgülü de 2015 yılından bu yana Türk milli takımının antrenörlüğünü yapıyor.

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade

Brezilya, İspanya ve İtalya bu sporda en iyi ülkeler arasında yer alıyor. Brezilya aynı zamanda yedi madalya ile 2012’ye kadarki şampiyonalarda en çok madalya kazanan ülke. İspanya ve İtalya ise 6 ve 3 madalya ile ikinci sırada yer alıyor.

Skechers, salon futbolu için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Rahat ayakkabılar ve giysilerle performansınızı artırabilirsiniz. Skechers, maçlarda en iyi performansınızı göstermenize yardımcı olacak geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Şimdi alışveriş yapın ve zaman kazanın!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *