Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir sporcu olmak veya vücutlarını şekillendirmek de dahil olmak üzere bir dizi hedefe ulaşmak için spor yaparlar. Ne istediğinize karar verdikten sonra bir plan geliştirmek için spor koçları, diyetisyenler, kişisel antrenörler ve spor eğitmenleri gibi uzmanlarla çalışmak en iyisidir. Daha sonra sağlık veya sakatlık sorunları hakkında endişelenmeden sporu günlük yaşamınıza dahil edebilirsiniz.

Her gün spor yapmanın ne anlamı var?

Bireylerin güvenli ve verimli bir şekilde spor yapabilmeleri için zihinsel hazırlık önemlidir. Sporu günlük programınıza müdahale etmeden entegre etmelisiniz. Motive ve hazır olursanız yaptığınız spor daha faydalı olacaktır. Herkesin kendini hasta hissettiği ve enerjisinin düşük olduğu günler vardır. Böyle hissettiğinizde sporu bırakmak iyi bir fikirdir. Uzmanlar dinlenmenin de egzersiz kadar önemli olduğu konusunda hemfikir. Kaslar öncelikle dinlendiğinizde gelişir. Uzun yıllar boyunca spor yapmaya devam etmek için küçük ama kararlı adımlar atarsanız motivasyonunuzu korumanız daha kolay olacaktır. İlerlemeniz aşamalıysa ve günlük yaşamınızı etkilemiyorsa sporu benimsemek daha kolaydır.

Her gün egzersiz yapmanın herhangi bir olumsuz etkisi var mı?

Düzenli olarak egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanıyın. Belirli sağlık sorunlarının belirli sporları zorlaştırıp zorlaştırmadığını keşfedin. Spor çok geniş bir kavram olduğu için herkese uygun programlar geliştirmek mümkündür. Düzenli olarak düşük yoğunluklu aktiviteler yapıyorsanız sorun yok demektir. Aşağıdaki sporlar arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Yürümek
 • Hafif Koşu
 • Bisiklet
 • Yüzme
 • İp Atlama
 • Hareketli Müzikle Dans Edin
 • Aerobik kondisyonu geliştirmeye yönelik egzersizler

Uzmanlar her gün ağırlık çalışması veya yoğun egzersiz yapılmamasını tavsiye etmektedir. Yoğun egzersizler fiziksel olarak stresli olabilir ve vücudu zorlayabilir. Süre de dikkate alınması gereken bir diğer faktördür. Yeni bir spora başlarken süreyi ve türü göz önünde bulundurun. Vücudunuzun nasıl tepki verdiğini gözlemleyerek kim olduğunuzu tanıyacaksınız. Yavaş yavaş daha bilinçli hale gelecektir.

Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi?

Uzmanlar günlük egzersizin sakatlanma riskini artırdığına inanıyor. Vücudunuzun dinlenmesine izin verin. Bu süre zarfında kaslar gelişmeye başlar ve vücudunuz kendini toparlayabilir. Ancak her gün egzersiz yapmanın kas kütlenizi kaybetmenize neden olacağı doğru değildir. Bu sadece yavaşlatıcı bir etkiye sahip olacaktır. Spor bir takıntı haline getirilmemelidir. Spor sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda sağlığınız ve refahınız için de iyidir. Spor hakkında düşünürken bu yönü de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Herhangi bir spora başlamadan önce ısınmak çok önemlidir. Isınmazsanız sakatlanabilir ve kas krampları gibi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Hafif koşu veya yürüyüş gibi düşük yoğunluklu egzersizler ısınmanıza yardımcı olabilir. Esneme egzersizleri vücudu daha yoğun egzersizler için hazırlar. Koordinasyonu ve kondisyonu geliştiren egzersizler arasında esneme, ısınma ve güçlendirme yer alır. Egzersiz yaptıktan sonra soğumak ve esnemek önemlidir. Bu, laktik asidi kaslardan uzaklaştıracaktır. Kas ağrısını önleyebilirsiniz.

Gündüz saat kaçta spor yapabilirim?

Spor gün içinde herhangi bir saatte yapılabilir. Gününüzü yaptığınız şeylere göre planlayın. Eğer formunuz iyiyse, spor daha verimli olacaktır. Araştırmacılar, sabah ilk iş olarak yapılan kardiyo egzersizlerinin daha fazla yağ yakmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Böylece daha fazla kalori yakarsınız. Eğer tempoya alışkın değilseniz kendinizi yormamalısınız. Egzersizlerinizin yoğunluğunu ve yaptığınız hızı artırabilirsiniz. Ayrıca ne zaman egzersiz yaptığınızdan ziyade biyolojik zamanınızı göz önünde bulundurmalısınız. Hazır olduğunuzda egzersiz daha eğlencelidir. Uzmanlar egzersizden hemen önce ve hemen sonra yemek yememenizi tavsiye ediyor. Egzersizden önce veya sonraki 1-2 saat içinde büyük bir öğün yemeniz önerilmez.

Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

İnsanlar bir egzersizin ne kadar sürdüğü ve ne sıklıkta yapmaları gerektiğiyle ilgili sorulara farklı yanıtlar verebilir. Bu sorunun cevabı egzersiz yapma motivasyonunuza bağlı olabilir. Örneğin profesyonel sporcular, bir dinlenme günüyle birlikte haftada altı kez antrenman yapabilirler. Ancak bu yoğun egzersizler uzman gözetiminde yapılacaktır. Haftada 3-4 kez spor yaparak sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Önemli olan arka arkaya günlerde spor yapmaktan kaçınmak ve dinlenmeye ara vermektir. Düzenli sporun birçok faydası vardır.

 • Sağlıklı uyku düzeni
 • Uyku kalitenizi artırın
 • Bağırsak sağlığını ve refahını destekleme
 • Sağlıklı ve uzun bir yaşam için olumlu etki
 • Zihinsel esenliğin desteklenmesi
 • Düzenli kardiyak egzersiz
 • Hareket enerjisi artar
 • Stres Azaltma
 • Esneklik vücudunuz için önemlidir

Evinizde haftada kaç kez egzersiz yapabilirsiniz?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uzmanlar haftada 3-4 kez egzersiz yapmanızı önermektedir. Egzersiz süresi, çaba düzeyinize bağlı olarak değişebilir. Kilo vermenin birincil amacı yağ yakmaktır. Bunu başarmak için bir egzersiz rutini tasarlamanız gerekir. Plank, şınav ve mekik için ekipman gerekmez. Ayrıca koşu bandı ve Pilates ekipmanı kullanabilir veya ekipman kullanarak ağırlık kaldırabilirsiniz.

Ana Sayfaya dönmek için Buraya Tıklayın
Hazineyi çöpe atıyormuşuz! Doktor yüzü göstermeyen gıdaDeğerli hazineyi boşa harcıyorduk! Doktorlar Olmadan Yemek
 Özdağ'ın destek açıklaması sonrası AK Parti'den ilk yorum! Özdağ’ın destek açıklamasının ardından AK Parti’den ilk yorum!
Ümit Özdağ'dan açıklama: 'İçişleri Bakanı olarak yollayacağımÜmit Özdağ’dan açıklama: ‘Onu İçişleri Bakanı olarak göndereceğim