Tüm Spor Dallarında En Çok Kupa Kazanan Takımlar

Her spor dalında, spor tarihine damgasını vuranlar genellikle efsanevi takımlardır. Şampiyon olmak için rakiplerini yenmenin bir takımın başarısını ölçmenin en iyi yolu olması şaşırtıcı değildir. Örneğin Real Madrid, dünyanın en iyi futbol takımı olarak kabul edilir. Bunun ana nedenlerinden biri de UEFA Şampiyonlar Ligi tarihindeki en iyi takım olmalarıdır. Bu yazıda futbol, basketbol ve voleybolda en iyi takımlara ve farklı liglerdeki başarılarına bakacağız. FIFA Dünya Kupası ve FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası’ndan kendi liglerinde en çok kupa kazanan takımların bir listesini derledik.

FIFA Dünya Kupası

Dünya Kupası listenin başında yer alıyor. Dünya Kupası’nı 2002 yılında kazanan Brezilya, Türkiye’deki futbolseverler tarafından da hatırlanacak. En çok Dünya Kupası kazanan ülke. Brezilya ilk Dünya Kupası’nı 1958’de kazandı ve o tarihten bu yana iki kez üçüncü oldu. Brezilya, Ronaldinho, Ronaldo Carlos, Alex de Souza ve Roberto Carlos gibi futbol efsanelerine ev sahipliği yapmıştır. 2014’teki dördüncülükleri en son kupa başarıları olarak kabul edilmektedir.

UEFA Şampiyonlar Ligi

En çok UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanan takıma bir göz atalım. Real Madrid. Tahmin etmesi kolay. Futbol tarihinin en iyi takımlarından biri olarak kabul edilen Real Madrid, David Beckham, Christina Ronaldo ve Raúl González gibi birçok efsane oyuncunun formasını giydiği 13 UEFA Şampiyonluğu kazandı. Real Madrid 13 kez UEFA Şampiyonluğunu kazandı. David Beckham, Christina Ronaldo ve Raúl Gonzalez gibi birçok efsane oyuncu bu formayı giymiştir. UEFA Kupası, özellikle son altı yılda Real Madrid’e dört kez verildi. 2010’larda en çok kupa kazanan takımların listesi .

Süper Lig

Süper Lig, Türkiye’nin en büyük futbol ligi. Listemize Türkiye’nin en büyük futbol ligi olan Süper Lig ile devam ediyoruz. En çok kupa kazanan takım 22 Türkiye şampiyonluğu ile Galatasaray. Galatasaray 2014-2015 sezonunda Süper Lig’e dördüncü yıldızı getirerek başarısını sürdürdü. Ayrıca 2017-2018 ve 2018-2018 sezonlarında da şampiyonluğu kazanmıştır. Galatasaray uluslararası başarılarıyla da tanınıyor. Galatasaray, UEFA Kupası’nı kaybetmeden kazanan tek Türk takımıdır.

NBA

Dünya Kupası’ndan sonra liste uzayıp gidiyor. İşte kazanılan basketbol kupaları açısından en iyi takımlar. Dünyanın en iyi basketbol takımı olarak bilinen Boston Celtics, 17 şampiyonluk yüzüğü kazandı. Son zamanlarda şansı yaver gitmeyen Celtics, son NBA Şampiyonluğunu 2008 yılında kazandı. NBA Şampiyonası’nda Los Angeles Lakers’ı 39 sayı farkla mağlup eden Boston Celtics, NBA’in en iyi takımlarından biri olarak kabul ediliyor.

EuroLeague

EuroLeague (EuroLeague olarak da bilinir) profesyonel bir futbol ligidir. Avrupa Basketbol Ligi, Anadolu Efes ve Fenerbahçe gibi erkek basketbol takımlarının düzenli olarak katıldığı Türkiye’deki basketbolseverler tarafından yakından takip edilmektedir. Avrupa Basketbol Ligi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan bazıları , ligde en çok şampiyonluk yaşayan takımın 10 şampiyonlukla Real Madrid olduğudur. Real Madrid son şampiyonluğunu 2017-2018 sezonunda finalde kazandı. Bir önceki sezonun şampiyonu Fenerbahçe Doğuş’u 85-80’lik skorla mağlup ettiler. Ertesi yıl ligi üçüncü sırada tamamladılar. Pandemi nedeniyle iptal edilen EuroLeague’de 2019-2020 sezonunu kazanan ilk takım olan Anadolu Efes, 2017-2018 sezonunun şampiyonu oldu.

Basketbol Süper Ligi

EuroLeague’den sonra en başarılı Türk basketbol takımını keşfetmenin zamanı geldi. Anadolu Efes ING Basketbol Süper Ligi’ni 14 kez kazandı. Takım, 2009’dan bu yana Basketbol Süper Ligi’ni kazanamadan geçirdiği on yılın ardından 2019’da nihayet zaferi tattı. Anadolu Efes lig şampiyonluğunun yanı sıra 12 kez de lig ikincisi oldu.

FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası

İlk kez 1991 yılında Brezilya’da düzenlenen şampiyonanın en başarılı takımları Vakıfbank İstanbul ve Eczacıbaşı oldu. Türkiye, Türk takımlarının başarısı sayesinde şampiyonanın en dominant ülkesi konumunda. Türkiye 12 kez ilk 3’e girerken, Türk takımları 6 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı. Şampiyonada en çok birincilik elde eden takım, 2013, 2017 ve 2018 yıllarında Brezilya takımlarını mağlup eden Vakıfbank İstanbul’dur.

CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi

Dinamo Moskova, ligin kurulduğu 1960 ile 1977 yılları arasında CEV Kupası’nı on bir kez kazandı. Ligde en çok kupa kazanan takım olan Dinamo Moskova, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra çalkantılı dönemler geçirdi. Ligde en çok kupa kazanan Türk takımı ise 2010 yılındaki başarısıyla lig tarihine geçen Vakıfbank İstanbul’dur. Vakıfbank İstanbul’un tamamı 2010 yılında olmak üzere dört şampiyonluğu bulunuyor.

Türkiye Bayanlar Voleybol Ligi

2016 yılından bu yana Sultanlar Ligi olarak anılan ligde en iyi takımları sıraladığımızda Eczacıbaşı ilk sırada yer alıyor. 2012 yılından bu yana birinciliği tatmamış olsa da Eczacıbaşı’nın 16 şampiyonluğu bulunuyor. Eczacıbaşı’nın şampiyon olmaması başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Uluslararası turnuvaların yanı sıra AXA Sigorta Şampiyonlar Kupası da dahil olmak üzere birçok ulusal turnuvada şampiyon olmuştur. Sultanlar Ligi’nde Vakıfbank İstanbul 11 şampiyonlukla en çok kupa kazanan ikinci takım.

Listemizdeki son takım bu. Tüm bunlardan sonra oturup spordan bahsedemezsiniz, değil mi? İhtiyacınız olan birçok farklı spor malzemesini kolayca satın almak için hemen Yalı Spor’u ziyaret edin!