Yüzme Kaç Kalori Yaktırır? Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor!

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına bağlı olarak her insanın kalori alımı farklıdır. Popüler bir spor olan yüzmenin kalori miktarı üzerinde etkisi olabilir. Bu makale tüm bu sorulara cevap verecektir.

1 saat yüzmek kaç kalori

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Yüzme hızlı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur. Yüzme dizler, sırt ve diğer hassas bölgeler için tamamen güvenlidir. Her yaştan insan yüzebilir.

Kalori tüketimini belirleyen faktörler hakkında konuşarak başlayalım. Buna ortalama değerlere bakarak cevap vereceğiz. Her sporda, kilolu olduğunuzda daha fazla kalori yakarsınız. Metabolizma, diğer tüm sporlarda olduğu gibi yüzmede de çok önemlidir. Bir kişinin metabolizmasını tahmin etmek zordur. Bir kişinin ortalama kilosunun 70 kilogram olduğu varsayımına dayanarak genelleme yapabiliriz.

 • Bir saatte 59 kiloluk bir kişinin kaç kalori yakacağı sorulduğunda, cevap yüzme hızına bağlıdır.
 • Bir saat içinde 70 kilogram ağırlığındaki bir kişi 740 kaloriye kadar yakabilir.
 • Eğer 70 kg ya da daha ağır bir kişinin yarım saat yüzmesi kaç kalori yaktırır diye sorarsanız, cevabınız yüzme hızınıza bağlı olarak 240-370 arasında değişebilir.

Kalori hesaplamak için aynı kriterleri kullandığımızda, 500m veya 1km yüzmek için kaç kalori gerektiğini sorduğumuzda benzer sonuçlar elde ederiz.

 • 70 kg ağırlığındaki bir yetişkin 500 metre serbest stil yüzdüğünde 300-500 kalori yakar.
 • 1 km yüzmek hızınıza bağlı olarak 500-700 kalori kaybına neden olabilir.

yüzmek kaç kalori

Yüzmek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Yüzme, kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Yüzme herkes için harikadır ve aynı anda birçok kası çalıştırır. Birçok insan arasında popülerdir. Spor bu kadar popüler olduğu için temiz suyu veya yüzme havuzu olan alanlar bulmak zordur. Ancak, bu spor popülerlik kazandığından beri, rahat havuzlara sahip birçok yer var. Deniz, olimpik yüzme havuzları ve açık havuzlar da seçenekler arasındadır.

Suda herhangi bir egzersiz yaparak kilo verebilirsiniz. Suyun artan direnci sizi daha fazla çalışmaya zorlayarak yağ-kalori yakımına neden olur.

Yüzerken yakılan kalorileri soranlar genellikle yüzmeyi içeren bir egzersiz programı arıyor. Yüzme, kilo vermek için tek seçenek değildir. Düzenli diyet ve yüzme birlikte daha hızlı ve daha sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yüzme yoluyla kilo vermenin diğer yöntemleri bilinmeli ve kullanılmalıdır.

 • Örneğin yüzme süresi 30 dakikadan az olmamalıdır. Bunun nedeni, vücudun uygun sıcaklığa ulaşması ve kasların harekete geçmesi için belirli bir sürenin gerekli olmasıdır.
 • Herhangi bir spora başlamadan önce ısınma hareketleri yapmak şarttır. Egzersizler yüzmeyi çok daha eğlenceli hale getirecektir. Kulaçlara yavaşça başlayın ve ardından hızla hızlanın.
 • Yüzerken olabildiğince çok teknik kullanın. Bu, vücudunuzun farklı bölgelerini çalıştırdığı için aynı miktarda yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.
 • Biraz kilo vermek istiyorsanız, çoğu uzman haftada sadece bir kez yüzmenin her gün yüzmekten daha etkili olacağını söylüyor. Bir gün dinlenme içeren bir yüzme programını takip ederek kilo verebilirsiniz.

yüzmenin faydaları

Yüzmenin bazı faydaları nelerdir?

 • Düzenli yüzmek kardiyovasküler sisteminiz için faydalı olabilir. Düzenli yüzenler koroner arter hastalığına veya kalp krizine daha az yakalanır.
 • Yüzme kasları ve iskelet sistemini esnetebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, “yüzücü fiziği” kas dokusu ve yağın eşit dağıldığı bir fiziktir.
 • Yüzmede diğer sporlara göre %85 daha az yaralanma görülür. Yüzme, doktorların eklem ve kas sorunları olan kişilere önerdiği tek spordur.
 • Kilosu veya yaşı ne olursa olsun herkes yüzmenin keyfini çıkarabilir. Yaşı, kilosu veya cinsiyeti ne olursa olsun herkes yüzmenin keyfini çıkarabilir.
 • Yüzme sinir sistemi için faydalıdır. Yüzmenin zihin üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Suya girerek ve endorfin salgılayarak günlük stresten kaçabilirsiniz.
 • Düzenli yüzenler içki ve sigara alışkanlıklarını azaltır.
 • Solunum hızını, sağlığını iyileştirir. Astım hastası olan yüzücüler zamanla daha kolay nefes alabilir.
 • İnsüline daha duyarlı olan doku diyabet riskini azaltır.

yüzmek kilo verdirir mi

Basit yüzme teknikleri nelerdir?

 • Enjoy Free Shipping Yüzme Yüzmek için en hızlı teknik budur. Sol ve sağ kol başın üzerinden ve öne doğru uzatılarak suyu yukarı çeker. Ayaklar da suya girip çıkabilir.
 • Sırtüstü Serbest stilin tersi sırt üstü yüzmektir. Kollarınızın ve bacaklarınızın pozisyonunun serbest stilin tersi olduğunu unutmamak önemlidir. Baş her zaman su yüzeyinin üzerinde kalır ve nefes alma sorunlarını önler.
 • Kelebek Yöntemi Çok fazla enerji gerektiren bir yöntemdir. Düzenli yapıldığında hızlı bir şekilde kalori yaktırır. Durağan bir pozisyon olmayan kelebek yüzmede vücut sürekli hareket eder. Ayaklar birbirine yakındır ve aşağı yukarı hareket ederler. Bu stil belde çok fazla hareket ile karakterizedir.
 • Kurbağalama Yavaş yüzmekten hoşlananlar için mükemmel bir yöntemdir. Adından da anlaşılacağı gibi kurbağalara benzer bir yüzme tekniğidir. Sırtüstü, kolların ve bacakların yanlara doğru açıldığı bir yüzme tekniğidir. Kurbağalama, hem ellerin hem de ayakların dairesel hareketler yaptığı bir su tekniğidir.

yüzmek kaç kalori

Yüzücüler için sağlıklı ipuçları

 • Yüzmeye karar vermeden önce denizi iyice araştırmak çok önemlidir. Suyun derinliğinin ve canlıların tehlikeli olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Okyanusta yüzmek için mavi bayraklı plajları tercih edin. Bunlar kapsamlı bir şekilde test edilmiş ve güvenli kabul edilmiştir.
 • Cankurtaranı olan plajları seçerek kramplardan kaçının. Tekneden güvenli bir şekilde inebileceksiniz. Sığ sularla ilgili herhangi bir uyarı işaretinin bulunmadığı yerlerde yüzmek tehlikeli olabilir.
 • Dibin net olarak görülemediği bulanık sulara dalmaktan kaçının. Bazı kayalar güneş ışığı altında görünmeyecektir. Benzer olayların yaşanması muhtemel yerlerde yüzmeden önce güvenlik önlemleri alınmalıdır.
 • Yüzmek en iyi belirli bir derinliğe sahip bir havuzda yapılır. Havuzun dezenfekte edildiğini doğrulayın. Hijyenik olmayan havuzlar vücudunuz için zararlı olabilir.
 • Sarhoşken yüzmeniz de tavsiye edilmez. Alkol, gerginlik ve özgüven kaybı nedeniyle kazalara yol açabilir.
yarım saat yüzmek kaç kalori

1 kilogram kaç kaloridir?

Bir saatlik yürüyüş kaç kalori yaktırır? Beni zayıflatır mı? Bunun faydaları nelerdir?

İp atlamak kaç kalori yaktırır? Kilo vermenize yardımcı olur mu, olmaz mı? Hangi kasları çalıştırır?

Bisiklete binmek kilo verdirir mi? Hangi kaslar çalışır?

Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır? Faydaları nelerdir? Kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

Bizi Instagram’da takip edin: 5 milyondan fazla kişi Youtube kanalımız Videolarımızı web’de nerede bulabilirim?

Ayrıca 850.000 ile daha fazlasını elde edebilirsiniz En sevdiğiniz tarifler her zaman yanınızda. 000.000’den fazla indirildi. Şimdi indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sitemizde kalori, besinler ve gıdalardaki kaloriler hakkındaki tüm sorularınızın yanıtları bulunmaktadır.
Kategorilere göre kaloriler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her kategorideki kaloriler
her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu
Atıştırmalık yiyeceklerin ağırlığı, boyutu ve miktarı hakkında bilgiler.
Aşağıdaki kalori ve besin değerleri kilo vermeye çalışan okuyucular için faydalı olabilir.
Ürünlerin kilo verme, alma veya diyet üzerindeki etkileri
Özel olarak derlenmiş menüler için tarifler. Makale
Bir yayın zamanla geçerliliğini ve değerini yitirebilir.
Beslenme ve kalori hakkında en doğru bilgi için bilimsel bir hesap makinesi kullanın.
Beslenme veya kendi sağlığınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bir beslenme uzmanına danışın.