Terlemek Kilo Verdirir mi? – Kompanion

Terleme kilo kaybına neden olmaz. Kilo kaybı, vücut mineralleri ve suyu dışarı attığında meydana gelir. Kilo kaybı birkaç gün içinde geri dönecektir. Kısa süredeki kilo dalgalanmalarının çoğu su ve minerallerden kaynaklanır. Aşırı terleme kilo kaybına yol açmaz.

Egzersiz yaparken terlemek kilo verdirir mi? Sıcakta terlemek kilo kaybına neden olur mu? Sıcakta terlemek daha fazla kilo verdirir mi? Bu, kilo vermek isteyen insanlar tarafından sorulan yaygın bir sorudur. Bu makale cevapları bulmanıza yardımcı olacaktır.

Neden terliyoruz?

Terleme normal ve sağlıklı olabilir. Bezler düzgün çalıştığında terleme sağlıklıdır.

Ter çoğunlukla sudur ve birincil işlevi yüksek vücut sıcaklıklarını düşürmektir. Ter buharlaştıkça vücut ısısı doğal olarak düşer.

Egzersiz yaptığımızda, kasların çalışması nedeniyle vücut ısımız da yükselir.

Terleme kasların hareket etmesini gerektirmez. Terleme, nemli ve sıcak koşullar hakim olduğunda meydana gelir. Amaç vücut ısınızı düzenlemektir.

Terlemek neden kilo vermeye yardımcı olmaz?

Terleme vücudunuzdaki mineralleri ve nemi uzaklaştırır. Bu, vücudunuzun iç sıcaklığını koruma yoludur.

Her terleme kalıcı kilo kaybına yol açmaz. Sadece ısınızı korumak için terliyorsanız (örneğin çok sıcak bir ortamda otururken veya saunada), biraz su içtikten ve yemek yedikten sonra verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Ne kadar karbonhidrat yediğinize bağlı olarak kilo alabilir veya kaybedebilirsiniz.

Terleyerek kalori yakamaz veya kilo veremezsiniz.

Egzersiz yaparken terlemek kalori yaktırabilir mi?

Sıkı bir antrenmandan sonra yüzü kızarmış ve terli bir takım elbise giymiş bir insan hayal edin. Terlemenin her zaman daha fazla kilo vereceğiniz anlamına gelmediğini bilmek önemlidir.

Her insan kendine özgüdür. Bazı insanlar daha doğal terler çünkü salgı bezleri daha aktiftir.

Yakılan kalori terleme ile doğru orantılı değildir. Daha fazla terleyen kişilerin daha az kalori yaktığını söylemek de yanlıştır.

Kilo vermek istiyorsanız egzersiz yapmak mantıklı mı?

Terlemeden de kilo verebilirsiniz. Kilo vermek için kalori fazlalığına sahip olmanız gerekir. Daha az kalori tüketerek ya da kalori yakıcı egzersizler yaparak kalori fazlalığı yaratabilirsiniz. Bu aktivitelerin sizi terletmesine gerek yoktur.

Terlediğinizde ne kadar kilo kaybedersiniz?

Terleyerek verebileceğiniz kilo miktarı, mineral bileşiminize ve tükettiğiniz karbonhidrat miktarına bağlıdır.

Terlemenin nedenleri nelerdir ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Terleme miktarı, salgı bezlerinizin faaliyet düzeyi dışındaki faktörlerden etkilenebilir:

  • Vücut Büyüklüğü Soğutulacak yüzey alanı ne kadar fazlaysa, vücut büyüklüğü de o kadar fazladır.
  • Yaş: Yaşlandıkça vücut ısıya daha az toleranslı hale gelebilir. Terleme seviyeleri yaşlandıkça değişebilir.
  • Kas kütlesi: Kas kütlesi yağdan daha fazla vücut ısısı üretir. Aynı kiloda ancak farklı kas kütlesine sahip iki kişi, vücutta üretilen ısı nedeniyle daha fazla terler.
  • Sağlık Durumu: Terlemeyi etkileyebilecek diğer faktörler arasında hormonlar, grip, anksiyete veya diğer sağlık sorunları yer alır.

Nasıl daha fazla kalori yakabilirim?

Daha fazla kalori yakmak ve kilo vermek istiyorsanız egzersizlerinizin yoğunluğunu ve sıklığını artırmanız gerekir. Daha yoğun, kalori yakıcı egzersizler yaparsanız kilo kaybınız daha hızlı olacaktır.

Aşırı terlemeye neden olmayan egzersizler yine de kalori yakmanıza yardımcı olur. Yüzme, ağırlık kaldırma gibi egzersizler yaparsanız veya soğuk kış havalarında egzersiz yaparsanız terlemezsiniz. Ancak yine de kalori yakarsınız.

Sağlıklı yetişkinlerin haftada beş gün, günde 30 dakika egzersiz yapmaları önerilir. Hızlı tempolu yürüyüş, koşu, Ağırlık kaldırma ve vücut ağırlığı egzersizleri kaslarınızı güçlendirmek için harikadır.

Fitness KompanionTüm fitness seviyelerine uygun kardiyo egzersizlerinin yanı sıra vücudunuzun her bölgesini hedef alan vücut ağırlığı egzersizleri de bulabilirsiniz. Ayrıca şunları da bulabilirsiniz aralıklı oruç Kolaylıkla bir enerji açığı yaratabilirsiniz.

Sonuç olarak

Terlemek her zaman kilo verdiğiniz ve kalori yaktığınız anlamına gelmez. Terlemek yağ yakıcı değildir. Terlemek zindeliğinizi göstermez.

Kilo vermek için daha fazla terlemek yerine yoğunluğunuzu artırmalısınız.