Ekstrem Spor Nedir? | Ekstrem Tatil ‣ Faydaları

Ekstrem sporlar yüksek düzeyde tehlike içerir. Bu aktiviteler yüksek hız ve irtifa ile ilişkilidir. Ayrıca yoğun eğitim, özel ekipman ve çok fazla yoğunluk gerektirirler.

Ekstrem Sporların Tanımı ve Kökeni

Ekstrem sporların net bir tanımı yoktur ve açıkça izlenebilir değildirler. Ancak 1990’larda popülerlikleri artmıştır. “Ekstrem” terimi birçok farklı aktivite için kullanılmış olsa da, bir ekstrem sporu neyin tanımladığı konusunda hala bazı tartışmalar vardır. Ekstrem sporların çoğunluğu belirli ortak özelliklere sahiptir.

Ekstrem sporlar sadece gençlere hitap etmez. Ancak, hedef kitleleri daha genç olma eğilimindedir. Ekstrem sporlar nadiren okul yetkilileri tarafından onaylanır. Ekstrem sporlar geleneksel sporlara göre daha yalnız yapılır. Ekstrem sporları ilk kez yapan sporculara genellikle deneyimli bir antrenör koçluk yapar. Medya ekstrem sporları, doğası gereği öngörülemeyen değişkenleri nedeniyle geleneksel sporlardan farklı sınıflandırır.

Ekstrem sporlar asla tahmin edilemez.

Çoğu ekstrem spor doğal olarak meydana gelen değişkenleri içerir. Rüzgar, arazi, dağlar ve su çevresel değişkenlerdir. Bu doğal olaylar kontrol edilemez ve sonucu etkiler.

Ekstrem spor yapmanın faydaları

Ekstrem sporların faydaları

Pek çok insanın böyle bir soruyu araştırması pek olası değildir. Bu bizim için önemli bir soru.

Ekstrem sporlar giderek popülerlik kazanıyor. Yamaç paraşütü, snowboard ve kar kayağı en popüler aktiviteler arasındadır. Basketbol ve diğer geleneksel yan aktiviteler de azalıyor. Bu durum, insanların adrenaline olan arzularının artmasından ekstrem sporların fiziksel ve zihinsel faydalarına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Ekstrem sporların birçok faydası vardır.

1. Stres toleransı artırılabilir

Ekstrem sporlar fiziksel ve zihinsel sınırlarınızı zorlayabilir. Bu da cesaretinizin kırılmasına ve hatta tehlikeli hatalar yapmanıza neden olabilir. Uçaklardan atlayan insanlar zihinlerinin kimyasını değiştirir. Stresli durumlarda daha sakin kalabilir ve odaklanmayı sürdürebilirsiniz. Ekstrem sporlar bir insanın hayatını ele geçirme gücüne sahiptir.

2. Kaygı yönetimi becerilerini nasıl geliştirebilirsiniz?

Korku sizi zayıflatır. Ekstrem sporlar korkunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Çoğu insan yeni bir şey denemekten korkar. Örneğin, bir uçaktan atlamak veya ilk kez bungee jumping yapmak. Bunları güvenli bir şekilde yapar ve diğer uca ulaşırsanız, korkunuz azalacaktır. Meditasyon ve diğer başa çıkma yöntemleri korkunuzu azaltmak için kullanılabilir.

3. Farklı kasları çalıştırın

Her gün hepimiz kaslarımızı çalıştırırız. Normalde yaptığınızdan farklı bir şey yaparsanız kaslarınız ağrıyabilir. Bir kas grubunu farklı bir şekilde zorlamış veya farklı hareket etmeye zorlamış olabilirsiniz. Bu rahatsız edici olsa da, sizin için iyidir. Yeni kaslar oluşturmaya başladıkça sağlığınız da iyileşecektir.

4. Güçlü bir alçakgönüllülük duygusu geliştirin

İş hayatında veya yaşamda öne geçmeye çalışmak genellikle pervasızlık olarak kabul edilir. Alçakgönüllülük çok önemlidir. Bu bizi daha insancıl yapar ve olumsuz yargılardan kaçınmamıza yardımcı olur. Ekstrem sporlar yapabilmek için ölümlülüğünüzü ve kusurlarınızı kabul etmelisiniz. Hayatta kalmak için ölümlülüğünüzü kabul etmeli ve güvenlik ekipmanlarını nasıl doğru kullanacağınızı bilmelisiniz. Eğitmeninizi dinlemek de önemlidir. 2009’da yapılan bir çalışmada, bu faktörlerin hepsi daha fazla alçakgönüllülükle ilişkilendirilmiştir.

5. Özgüveninizi nasıl artırabilirsiniz?

Ekstrem sporlar fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Bir dağa tırmanmak kolay değildir. Bu zorluklarda başarılı olursanız paradan daha fazlasını elde edersiniz. Ekstrem sporlar ile daha yüksek düzeyde özgüven arasında güçlü bir korelasyon bulunduğundan bahsetmiştik. Bu kadar zor bir görevi tamamladığınız için kendinizle gurur duymalısınız. Artan özgüven hayatınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Egzersizi fiziksel olarak tamamlayabilen herkes bundan faydalanabilir.

6. Yüksek kalori yakmak

Ekstrem sporlar sağlığınızı iyileştirmek için harika bir yoldur. Ekstrem sporlar ayrıca standart egzersizlerden daha eğlencelidir. Kaykay, saatte 500 kalori yakmanın en iyi yollarından biridir. Kaykay, kalori yakmanın harika bir yolu olabilir.

7. Bakiyenizi artırabilirsiniz

Dengesi iyi olanlar bile ekstrem sporlardan faydalanabilir. Vücudunuzda dengesizlik sorunları varsa veya sakarsanız ekstrem sporlardan uzak durmak en iyisidir. Düz, düz bir yüzeyde kaykay yaparak vücudunuz daha dengeli hale gelecektir. Bu süreç bisiklete binmeyi öğrenmeye benzer. Birkaç kez tökezleyebilirsiniz, ancak zamanla denge gereksinimlerine uyum sağlayacaksınız.

9. Sosyal etkileşim sunun

İnsanlar doğaları gereği sosyal yaratıklardır. İçine kapanık biri olmama rağmen sosyalleşme benim için önemli. Sosyalleşme bilişsel işlevler için önemlidir. Ekstrem sporlar yüksek puan alır çünkü genellikle başkalarını içerirler. Kaykay yapmak veya bir uçaktan atlamak arkadaşlarınızla birlikteyken daha olasıdır. Sosyalleşebilir ve ilişkinizi güçlendirebilirsiniz.

Ekstrem bir doğa sporu nedir?

Öncelikle, ekstrem sporları profesyonellerle test etmek en iyisidir. Adrenalininizi yükseltmek için çeşitli macera sporları arasından seçim yapın!

Bizi Facebook ‘ta takip edin