Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Masa tenisi Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerdir. Oyun bir top ve raketin yanı sıra bir masa ile de oynanabilir. Oyun 19. yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de icat edilmiş ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmıştır. Spor, selüloit kaplı bir top ve tefe benzeyen raketlerle oynanır.

Raket topa vurduğunda çıkan ses, adını almasına neden olmuştur. 1920 yılında, bir masa tenisi birliği veya federasyonu oluşturmak için yapılan birkaç başarısız girişimin ardından Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) kuruldu. Bu organizasyonda 110’dan fazla ülke federasyonu temsil edildi.

Masa Tenisi Ekipmanları

Hangi masa tenisi ekipmanlarına ihtiyacımız var?

Masa Tenisi Masası

Masa genellikle açık yeşil veya yeşildir. Masa 274 cm uzunluğunda ve 152 cm genişliğindedir. Masa yüksekliği 76 cm’dir. Masa tenisi, sporcuların rahatça yarışabilmeleri için her masanın en az altı metre genişliğinde ve on iki metre uzunluğunda olmasını gerektirir. Ortadaki enine ağın yüksekliği 15 ila 25 milimetre arasında olmalıdır. Bunun için kullanılan terim ağdır.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi toplarının yapımında selüloit veya benzeri plastikler kullanılır. Toplar beyaz veya turuncu renkte olabilir. Masa tenisi topu 40 milimetrelik bir çapa sahiptir ve küreseldir. Masa tenisi topunun ağırlığı 2,7 gramdır.

Masa Tenisi Raketi

Raketin en az yüzde 85’i ahşaptan oluşur. Ahşap raketlerin genellikle kauçuk veya plastik bir yüzeyi vardır. Raketin topla temas eden kısmı düz, sağlam ve çıkıntısız olmalıdır. Raketin toplarla temas eden kauçuk yüzeyi ya süngersiz, tırtıklı, kalınlığı 2 mm’yi geçmeyen, yapışkanlı bir kauçukla ya da içten veya dıştan tırtıklı, ancak kalınlığı 4 mm’yi geçmeyen, yapışkanlı bir sandviç kauçukla kaplanmalıdır.

Masa Tenisi Kuralları Nelerdir? Masa Tenisi Nedir?

Top oyun alanı içinde kalmalıdır. Düşmemelidir. Maç bir servis ile başlar. Kararlaştırıldığı gibi üçlü veya beşli setlere bölünür. Topu rakip sahaya göndermeden önce oyuncu kendi sahasında topa en az bir kez vurmalıdır. Bu kuralı ihlal eden oyuncu bir sayı ile cezalandırılır. Her sayının ardından oyunu yeniden başlatmak için yeni bir servis atılır. Her beş toplam puanda bir servis atan oyuncu değiştirilmelidir. Oyuncu toplam 21 sayıya ulaştığında set kazanılmış olur. Skor 20-20’de berabere ise, servis her sayıda değişecektir. En çok sayıya sahip olan oyuncu kazanır. Oyuncular avuç içlerini açık tutarken raketleri ile topa vurarak servis atarlar. Servis atışı sırasında top sadece rakip takımın sahasına sekebilir.

Masa Tenisi Çiftler Maçı

Masanın her iki tarafında iki oyuncunun bulunduğu “çiftler” oyununda (her iki tarafta ikişer oyuncu), soldaki oyuncu her zaman servis atar. Servis atan oyuncu topu çapraz olarak diğer tarafa atar. Her iki partner de dönüşümlü olarak servis atar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli Topun oyunda olduğu bir süre.
 • Servis atmak için kaldırılmamış olsa bile top oyunda kalır. Servis atıldıktan sonra, bir sayı alınana veya ralli sırasında “let” denene kadar top oyunda kalır.
 • Let: Sonuç alınamayan bir ralli
 • Nokta: Bir sayım ile bir ralli
 • Raket Eli: Raketi tutan el.
 • Serbest el: Rakete sahip olmayan el. Serbest kol, serbest elin kol kısmıdır.
 • Oyuncu raketi tutmak için elinin tamamını ya da sadece bir kısmını kullanabilir.
 • Top, rakibin sahasından çıkmadan veya sahasına girmeden önce rakibin giydiği kıyafetlere veya diğer eşyalara temas ettiğinde engellenir.
 • Bir rallide servis atan oyuncu genellikle topa ilk vuran oyuncu olur.
 • Geri dönen oyuncu genellikle bir rallide topa vuran ikinci oyuncu olur.
 • Maç hakem tarafından kontrol edilir.
 • Yardımcı hakem, masa tenisi oynanırken belirli durumlarda yardımcı olan hakemdir.
 • Masa tenisi oyuncuları maça top hariç her şeyle başlar.
 • Top, oyun alanının dışında kalan kısmı geçtiğinde fileyi geçmiş sayılır. Masa uzantısı oyun alanının sonuna kadar devam eder.