Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol Amerika’da pek yaygın olmayan bir takım sporudur. Eğer takım oyunlarını seviyorsanız deneyin. Bu makale hentbol oyununu, kurallarını ve tarihini tanıtmaktadır.

Hentbol Tarihi

“Hentbol” kelimesi “el topu” anlamına gelen “handball” kelimesinden gelmektedir. On dokuzuncu yüzyılın başlarında Hentbol Danimarka’da oynanıyordu. Hentbol Türkiye’ye 1927 yılına kadar gelmemiştir. 1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonu kuruldu. Hentbol 150 ülke tarafından oynanmaktadır. Dünyada yaklaşık 8 milyon hentbol oyuncusu lisanslıdır.

Hentbolun kuralları nelerdir ve nasıl oynanır?

Hentbol, her biri yedi oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanan bir spordur. Kaleci de bu oyunculardan biridir. Her takımın beş yedek oyuncu bulundurmasına izin verilir. Oyuncu değişiklikleri ile ilgili herhangi bir kural yoktur. Hentbol topları sentetik malzemeden yapılır. Hentbol 30 dakikalık iki devreden oluşan bir spordur. Çoğunlukla kapalı alanlarda oynanır. Kadınlar için devre arası 25 dakika sürer. Devreler arasında 10 dakikalık bir ara vardır. Hentbol, fiziksel güç gerektiren hızlı tempolu bir oyundur. Oyunun amacı rakip takıma karşı gol atmaktır. Hentbol, basketbol ve futbolu birleştirir, ancak elle oynanır. Sahanın 40m uzunluğunda ve 20m genişliğinde olması gerekir. Sahada iki kalenin yanı sıra iki kale çizgisi vardır. Dış kale çizgileri, kenar çizgileri, orta çizgiler ve kale çizgilerinin hepsi mevcuttur.

Hentbol Oyun Kuralları

  • Oyuna başlamak için oyuncu topu havaya atar.
  • Top diz seviyesinin altındaki bacağa temas edemez. Bu kuralı ihlal eden oyuncu iki dakika süreyle oyundan çıkarılır.
  • Bir oyuncu ceza nedeniyle oyundan atıldığında yerine oyuncu alınamaz.
  • Üç adımdan sonra oyuncular topu en fazla 3 saniye tutabilir.
  • Rakibin topuna dokunulamaz ancak bir oyuncu yine de onun taç atışını engelleyebilir.
  • Penaltı vuruşu 7 metre mesafeden yapılır.
  • Oyunda iki hakem bulunur.
  • Kaleciler hem ayaklarını hem de ellerini kullanabilirken, oyuncuların sadece ellerini kullanmalarına izin verilir.
  • Savunma oyuncuları, belirli kurallara uymaları halinde diğer oyuncularla temas kurabilir.

Hentbolun başarılı olabilmesi için takım çalışması şarttır. Hentbol başarılı olmak için takım çalışması gerektirir. Hentbol, takım sporlarını ve oyunlarını seven insanlar için harikadır. İçinizdeki sporcu şimdiden harekete geçtiyse, ihtiyacınız olan tüm ekipman ve spor kıyafetlerini Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Daha fazla spor içeriği için Yalı Spor Blog’u takip etmeyi unutmayın! Sporu sevenlere yeni sezonda her 500 TL’lik alışverişe 100 TL indirim sunuyoruz! İndirim kodu BLGHM İndirimi kaçırmayın. Bugün yalispor.com.tr’yi ziyaret edin. İndirimi kaçırmayın.